Сторінка музичного керівника Музика


Релаксація під музику
         Якщо діти напружені фізично й емоційно, це може стати причиною їх некерованої поведінки.Зняти напругу допоможе слухання музики, виконання спеціальних гімнастичних вправ, які передбачають повільні рухи, рівне , спокійне дихання.
         Отже спершу добираємо музичний супровід- ліричні твори, спокійні мелодії з плавним ритмічним малюнком, неголосним звучанням, з частотою ритму,що не перевищує 60 ударів на хвилину. Наприклад,музику Й.С. Баха, П. Чайковського, А. Вівальді, Ф.Шуберта, Е.Гріга, К.Дебюссі, Р. Шумана.
         Окрім музичних звуків, добре заспокоюють і відновлюють внутрішню рівновагу дитини різноманітні звуки природи. Для прослуховування ми добираємо скомпоновані фрагменти записів, які викликають приємні асоціативні відчуття, відтворюють у свідомості зорові, слухові, ароматичні образи природи- спів лісових пташок, чайок; звуки морського прибою; голоси дельфінів тощо.
         Під час релаксації під музику часто демонструємо і відповідне відео (долучаємо кольоротерапію). Це сприяє яскравішому відтворенню потрібного образу в дитячій свідомості.

        Медитація під музику
         Важлива умова для цього виду роботи- урівноважений, спокійний емоційний стан дітей та педагога, затишна атмосфера. Дітям для ліпшої концентрації можна навіть запропонувати зручно лягти на килимку, заплющити очі. 
         Під час звучання спокійної або радісної музики педагог може розповісти невеличку казку, наприклад про сонечко, промінець, хмаринку тощо. Приємна казкова атмосфера допоможе дітям розслабитись під час слухання музики та відчути себе персонажами казки.

                   Вокалотерапія
         Співати можна не лише на музичних заняттях,а й на прогулянках або під час гри. Коли діти співають, вони психологічно розвантажуються, заряджаються позитивними емоціями. Особливу увагу слід приділити українській пісні, виконання якої має потужний психотерапевтичний ефект- заспокоює та вводить у світ гармонії, злагоди, радості.
         Варто наголосити, що діти можуть співати не лише пісні. Спів навіть окремих звуків може поліпшувати стан здоров’
я, сприятизняттюпевниххворобливихстанів. Наприклад, спів протягом 3-5 хвилин звуків:
         * «ч» - покращує дихання;
         * «з» - полегшує біль у горлі;
         * «н» - допомагає зняти зубний біль
         * «е»  та «і» - поліпшує роботу головного мозку;
         * «ж» - сприяє швидкому одужанню від кашлю
 

Музично-рефлекторне пробудження після денного сну

         Пробудження дитини- процес індивідуальний, його тривалість залежить відтипу нервової системи тієї чи іншої дитини. Щоб пробудження було м’яким, радимовикористовувативідповіднумузику: тиху, ніжну, легку.
         Зазвичай протягом тривалого часу (одного-двох місяців) використовуємо одну музичну композицію. Так у дітей виробляється ефект пробудження під певну музику. Почувши звучання звичної мелодії, діти легше переходять від стану повного спокою та розслаблення до активної діяльності.
         Зауважу, що проводити таку оздоровчу роботу можна не лише у дитячому садку, а й удома. Про це завжди нагадуємо батькам своїх вихованців.

Музичні фізкультурні хвилинки

         Рухи під ритмічну музику забезпечують дітям необхідну рухову активність, знімають фізичну і психологічну напруги, активізують інтелектуальну діяльність. На заняттях з музикотерапії ми використовуємо також вправи з валеокорекції – вправи для язика, очей; вправи на дихання, адже правильне дихання є одним із найважливіших чинників довгого й здорового життя.

         Етюди психогімнастики
         
Мета проведення етюдів психогімнастики- зберігати психічне здоров’я дитини, коригувати психоемоційні порушення. Наприклад, можна провести етюд на вираження радості: звучить п’єса «Нова лялька» П.Чайковського – дівчинці подарували нову ляльку ; дівчинка весело танцює , кружляє, стрибає,грається з лялькою.
         Цікавим буде і етюд на вираження приємного здивування: звучить п’єса «Жарт» Й.Баха- хлопчик радіє від отримання сюрпризу чи споглядання фокусу.
         Можна також провести з дітьми таку гру:
          * показати картки із зображенням різноманітних життєвих ситуацій;
         * запропонувати обрати серед карток ті, які зацікавили;
         * під час розглядання кожної картки вмикати відповідну за характером       музику. Наприклад, до картки із зображенням «злість» - п’єсу « Баба Яга» П. Чайковського, до картки із зображенням «добро» - уривок з  балету П.Чайковського « Попелюшка»; до картки із зображенням  «жалість» - уривок «Лакрімози» з «Реквієму» В.Моцарта і т. д.
         У процесі обговорення характеру музики, ситуації, що зображена на картці, діти вчитимуться адекватно сприймати дійсність, пройматимуться своїми почуттями, розумітимуть почуття інших людей.

     Бестінг- вправи та ігри для стабілізації психічного стану

         Наприклад,діти стають кружка і по черзі висловлюють свої мрії, побажання, підтримку друзям. Для таких ігор потрібно попередньо розучити з дітьми оптимістичні співанки- замовляння. Виконуються вони з метою підвищення самооцінки дітей, упевненості в собі, утвердження у колективі та суспільстві. Оптимістичні співанки - замовляння формують позтитвну програму життєдіяльності , радісного світовідчуття, бадьорості, оптимізму. У них інтонаційна виразність музики доповнюється змістовністю слова, яке закликає до радості, активізує життєві сили. Слово та музика на рівнв гіпнотичного навіювання вкорінюють у свідомості дитини певні оптимістичні формули : «Я хороший. Я здоровий. Я щасливий.»

         Із задоволенням діти грають у гру «Чарівна паличка» Ця гра спрямована на стабілізацію психічного стану, підвищення самооцінки та утвердження дитини у колективі. За умовами гри діти стають у коло. Кожний, хто отримує «чарівну паличку від Феї», виходить на середину кола і проспівує той куплет співанки- побажання, який йому найбільше подобається. Наприклад: «Я здоровий і бажаю всім бути здоровими»; «Я щасливий і бажаю всім бути щасливими, веселими, радісними, хорошими. слухняними.» Решта дітей відтворюють ритмічний малюнок цієї співанкиоплесками та підспівують. 

Музично-пальчикові ігри та вправи

         Нескладні рухи пальцями, кистями рук у супроводі інструментальної музики розвивають у дітей рухову память, увагу, спритність. Якщо ці рухи поєднати з виконанням пісні, укріплюватиметься дихання, розвиватиметься артикуляційна моторика та мовлення. Музичний супровід до вправ впливає на емоційний стан дітей. Окрім того, діти вчаться змінювати характер своїх рухів залежно від характеру музики.

0 Коментарі

Всі коментарі

Додати

Залишити свiй коментар