Медсестра радить, інформує, консультує "Додержуйтесь логіки природи".


Збереження та укріплення здоров'я – основний критерій успіху освіти. Турбота про фізичне здоров’я дитини була і лишається одним із пріоритетів роботи з дітьми дошкільного віку. На сьогодні відповідно до Законів Україні «Про дошкільну освіту», «Про фізичну культуру» та «Базового компонента дошкільної освіти України» фізкультурно-оздоровче виховання дітей залишається одною з головних вимог діяльності навчальних закладів.

Тривожні світові процеси проявилися у загальному погіршенні здоров’я людей, у відключенні саморегуляції їх організму, у появі значної кількості дітей з дисгармонічним фізичним розвитком та різкому погіршенні стану навколишнього середовища. Все це змушує замислитись над шляхами розвитку здорової особистості і потребує оновлення підходів до розвитку здоров’я у дитини.

Успіх у рішенні проблеми полягає у більш уважному ставленні до питань пов’язаних з природою людини і її оточення. Ніхто не буде заперечувати, що в природі передбачені гармонія та закономірність всіх явищ, а людина – створіння природи. Тому зрозумілий висновок  про те, що здоров’я людини досягається цілісністю, збалансованістю протікання всіх процесів в її організмі, узгодженістю психічного, фізичного і духовного станів. Хворіє людина все більше і більше тому, що попала в залежність від ланцюга своїх помилок у відношеннях зі своєю матінкою-природою. Головна з них – віддалення від єдиного організму природи, перетворення людини у споживача в природі. Все це є помилки нашої свідомості.

Колектив закладу на протязі багатьох років творчо працює над створенням умов, що відповідають закономірним життєвим потребам дітей, розвитку особистості кожного. Визнається, що знання і використання природних законів розвитку людини – єдиний безпомилковий шлях в організації здорового педагогічного процесу, який принесе бажані наслідки, бо не несе в собі насильства над природою.

Система фізичного розвитку дітей в навчально-виховному закладі спирається на природовідповідні досвід та ідеї П.К. Іванова, Марії Монтессорі, М.М.Єфіменка, В.О.Сухомлинського та інших, чиї погляди, ідеї знаходяться в гармонії з природними законами, по яких розвивається дитина. Природне виховання – це бережне відношення до самої природи дитини, це розвиток дитини, в умовах відмови від будь-якого насильства та приниження особистості. Система природного розвитку надає велике значення впливу педагогічних технологій та біоенергетичної відкритості педагога на здоров’я та ефективність розвиваючого процесу.

Головна вимога до роботи кожного працівника закладу відповідає думці Монтессорі: «не пригнічувати природний рух дітей. Основоположним принципом педагогіки повинно бути свобода дитини, така свобода, яка дозволить особистості розвиватися, свобода спонтанних проявів дитячої природи». Поза природною логікою нічого не може бути для людини. П.К.Іванов вчить: «Загартовуючи дух і тіло, займайте своє місце в природі». Фізкультурна система розвитку дитини М.М.Єфіменка радить: «Додержуйтесь логіки природи».

Успіх в створенні умов залежить від особистості вихователя, який свідомо змінює свій власний традиційний світогляд споживача в природі на відчуття себе її природною частиною, починає розуміти духовну першооснову всього, що відбувається в житті людини – здоровий дух створює здорове тіло. Завдяки зміні своєї ролі педагога-керівника на педагога-співробітника, старшого товариша створюється в колективі дітей атмосфера спокою, доброзичливості, тепла, свободи будь-якої діяльності, що не заважає оточуючим. Діти не бояться проявляти себе вільно, мислити самостійно, проявляти довіру до вихователів. Саме така атмосфера є обов’язковою основою здорового способу життя.

Вихователь підтримує ті рухи дитини, в яких вона відчуває потребу. Підтримує так звану «вільну» гімнастику, звичайні дитячі ігри з м’ячем, обручом, скакалкою, які проводяться на вулиці, даючи дитині можливості подихати живим повітрям. Вільною, незапланованою руховою діяльністю діти можуть займатися в спеціально обладнаних спортивних куточках у групових кімнатах.

М. Монтессорі вважала, що дихальні вправи, вправи на корекцію постави, біг, ходьба, вправи для пальців і дрібних м’язів рук – однаково важливі для дитини і допомагають їй у практичному житті.

Найважливіше завдання педагога - наповнити свідомість дитини поняттям про те, що людина – частина природи, що здоров’я кожної людини є відображенням її власних думок і вчинків, залежить від свідомої поведінки за природними законами. А порушення їх приводить до розладів здоров’я людини. Щоб зменшити розрив з природою, необхідно вчитися вести з нею діалог, звертатися до живих сил природи, що несуть повітря, вода і земля. Вони дають людині силу, освітлюють свідомість.

Діти, які відвідують наш заклад, привчаються до свіжого повітря, полегшеного одягу, ходіння босоніж, обливання ніг або всього тіла холодною водою в залежності від психологічної готовності кожної дитини. Стає правилом, що знання про здоров’я, природу і її зв’язки повинні приходити до дітей разом з добрим почуттям до Матінки-Природи.

Майже кожного дня в усі пори року перед обідом діти виходять разом з вихователем на подвір’я до наповнених холодною водою ванн. Протягом кількох годин перед цим вода насичується іонами кисню. Діти виходять босоніж, роздягнені до трусиків, кожний зі своїм відеречком. Спілкуються з природою,  звертаючись  з вдячністю до її живих сил, з проханням здоров’я і сили собі і всім людям на Землі. Вони виконують дихальні вправи, обливаються кому, як підказує сьогодні організм (на голову, плечі, ноги).  Кількість вилитої води визначається кожною дитиною індивідуально. Якщо дитина відмовляється сьогодні обливатися – це її вибір. Не силуємо її, вона подивиться сьогодні, як це роблять інші. Після обливання не поспішаємо витирати тіло або обтиратися, воно обсихає на повітрі. Ноги промакують на килимку і діти одягають сухий одяг. Вихователь пам’ятає про індивідуальний підхід до стану здоров’я кожної дитини, враховує її фізіологічні і психологічні особливості. Якщо дитина була відсутня по хворобі, то інтенсивне загартування пропонується через 5-7 днів.

Холодна вода – це здоров’я, еліксир життя. Вона удосконалює апарат терморегуляції, підвищує захисні сили організму, збільшує гемоглобін в крові, знімає втому, дає наснагу організму. Обливання холодною водою тренує серцеві м’язи, миттєво пробуджує центральну нервову систему. Німецький вчений, пастор Кнейп, стрибнув в льодяний Дунай, щоб вилікуватись від запалення легень. Так як і П.К. Іванов, довів на самому собі, що саме тяжке захворювання можна перемогти завдяки застосуванню холодних водних  процедур.

Дуже велике значення для здоров’я дітей має ходіння босоніж. Фізіологи довели, що стопа ніг одна з найбільших рефлексогенних зон організму людини. Вона має 72000 тисячі нервових закінчень, є пультом  через який можна підключитися до будь-якого органу – головного мозку, нирок, печінки і т. ін. Ходіння босоніж є точковим масажем, який тонізує організм і підвищує імунітет. Ще в сиву давнину, ходіння босоніж використовувалося як загартовуюча процедура для зміцнення здоров’я. Наприклад, в Давній Греції, ходіння босоніж було своєрідним культом. Відомий філософ Сократ в цілях «ясності розуму» постійно ходив босоніж і того ж вимагав від своїх учнів. Відомий педагог Джон Локк одним із важливих пунктів виховання вважав ходіння босоніж. Олександр Суворов кожного ранку, навіть у великі морози, робив прогулянку босоніж, після чого обливався холодною водою. Цим він перемагав свою «природну слабкість». Ходіння босоніж в якості ефективної профілактики запропонував німецький вчений-гігієніст Себаст’ян Кнейп в книзі «Моє водолікування». Він пише: «Я взимку та влітку в школу ходив босоніж, взував чоботи тільки в школі». Кнейп наводить приклади виліковування від різних захворювань водними процедурами в комплексі з ходінням босоніж по росяній траві, мокрих камінцях, по снігу.

40% школярів мають плосковальгусні стопи, а причина цього закладена в дошкільному віці. Ходіння босоніж дозволяє попередити і вилікувати плоскостопість. Не випадково, в країнах, де населення ходить босоніж (Індонезія, Індія) з подібною ортопедичною патологією лікарі не зустрічаються.

Як показали  електроенцефалографічні обстеження, різні види ґрунту викликають різну реакцію нервових центрів. Гарячий пісок, асфальт, гостре каміння, шишки діють як сильний подразник, а теплий пісок, м’яка трава, килим діють заспокійливо. Тому дітям  рекомендується спеціальна доріжка для стоп, де підібрані камінці за розміром, пісок і трава. При ходінні босоніж збільшується інтенсивність всіх м’язів, стимулюється кровообіг в усьому організмі, підвищується розумова діяльність - людина відчуває задоволення.

А найважливішим вважаємо те, що

- навчальний заклад допомагає виводити організм дитини на режим саморегуляції,

-   у дітей формується бажання бути здоровими, вести здоровий спосіб життя,

-   формується розуміння значення природи в житті людини.

 
0 Коментарі

Всі коментарі

Додати

Залишити свiй коментар